1. GUANGXİAO TAPINAĞI
Guangxiao Tapınağı (光孝寺), Guangzhou’nun en eski yerleşim yeri olan Guangxiao Sokağı’nda bulunan bir tapınaktır. Hintli bir din adamı tarafından 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Fakat günümüzde görülen tapınak 14. yüzyılda yapılmıştır. Birçok tanınmış Budist’in uğrak noktası olan yer mimarisi ve atmosferi açısından Çin esintileri taşımaktadır.

2. CHEN CLAN AKADEMİSİ
Guangzhou gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan olan Chen Clan Akademisi (陈家祠) zaman içerisinde farklı amaçlarla kullanılan bir yapıdır. 14. yüzyılda yapılan akademi kimi zaman yerleşim için kimi zaman da eğitim amaçlı kullanılmıştır. 15.000 metre karelik bir alan üzerine kurulu olan Akademi oymaları, seramik süslemeleri, demir işlemeleri ve resimleri ile de dikkat çekmektedir.

3. ALTI BANYAN AĞACI TAPINAĞI
537 yılında inşa edilen Altı Banyan Ağacı Tapınağı (六榕寺) Guangzhou’da yer alan en iyi dört tapınaktan biridir. Zengin kültür mirası ile hem ülke içinde hem de uluslar arası alanda tanınmaktadır. Şehrin sembollerinden kabul edilen tapınak özellikle tahta işlemeciliği açısından değişik bir mimariye sahiptir.

4. SUN YAT-SEN ANITI
20. yüzyıl başında inşa edilen Sun Yat-sen Anıtı (中山纪念堂) Çin demokratik hareketi öncüsü Sun Yat Sen için Guangzhou ve ülke dışından insanlar tarafından yaptırılmıştır. Anıt ile bağlantılı bir de anı salonu bulunmaktadır. 2 katlı bu yapının 5000 kişiyi ağırlama kapasitesi mevcuttur.

5. KANTON KULESİ
Guangzhou’nun simge yapıları arasında yer alan Kanton Kulesi (广州塔) 37 kattan oluşan bir kuledir. İçerisinde sergi alanları, bir konferans merkezi, bir sinema, restoranlar, kafeler ve gözlem noktaları bulunmaktadır. Televizyon ve gözlem kulesi olarak da bilinen kulede özellikle gözlem noktaları ilgi toplayan yerlerdir. Dünyanın en yüksek yapılarından olan Kanton Kulesi’ne çıkıp manzaranın tadına varmadan şehirden ayrılmayın.

6. BEİJİNG LU CADDESİ
Guangzhou’nun en önemli ve hareketli noktalarından olan Beijing Lu Caddesi (北京路步行街) sadece yayalara açık olan bir caddedir. Ana alışveriş caddesi olarak görülen yerde mağazaların birçoğu 09:00 – 22:00 arasında açıktır. Kıyafet, yiyecek ve antika gibi değişik bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu caddeye metro ile Gongyuan Qian istasyonunda inip C çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

7. SHANGXİAJİU LU CADDESİ
Lingnan mimarisi ile ünlü Shangxiajiu Lu Caddesi (上下九商业步行街) şehrin kültür ve ticaret merkezlerinden biridir. 800 metre uzunluğundaki caddede 250 kadar mağaza bulunmaktadır. 1995 yılında kurulan bu caddeye metro ile 1. hattı kullanıp D çıkışını izleyerek ulaşabilirsiniz.

8. SHAMİAN ADASI
Shamian Adası (沙面岛), Guangzhou’da yer alan önemli bir liman ve adadır. Özellikle 18. yüzyıldan sonra ticari önemi artan ada İngiliz ve Fransız etkisinde kalmış bir yerdir. Bu durum adadaki mimari, yaşayış, inanç gibi birçok durumu etkilemiştir. Adadaki Fransız Katolik Kilisesi Avrupa etkisinin en çok görülebileceği yapıdır.

9. SHİSHİ KATOLİK KATEDRALİ
Guangzhou’daki Roma Katolik Kilisesi olan Shishi Katolik Katedrali (石室圣心大教堂) 1863 yılında kurulmuştur. Granit duvarları ve sütunları ile muhteşem bir mimariye sahiptir. Gotik mimariyi yansıtan katedral sadece Çin’de değil dünyadaki ünlü katedrallerden biridir.

10. NANYUE ANIT MÜZESİ
Nanyue Anıt Müzesi (西汉南越王博物馆), Jiefang Bei Caddesi’nde bulunan bir anıt mezar müzesidir. Guangzhou’daki en eski ve en büyük anıt müze içerisinde kraliyete ait birçok önemli eser bulunmaktadır. Özellikle Kral Yue South Jade’ye ait olan eserler müzeyi daha zengin hale getirmektedir. Müze 09:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir.

Sohbete başlayabilirsiniz
Web Design BangladeshBangladesh online Market