1. BURJ AL ARAB
www_obiturizm.com.tr_burj_al_arabYapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik kültür gezileri de düzenlenmektedir. Burj Al Arab, Arap Kulesi anlamına gelse de, mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.
Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüyle de geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır.

2. BURJ KHALİFA
www.obiturizm.com.tr_BURJKHALIFA828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır. 2009 yazında Burç Halife inşaat aşamasındayken The Amazing Race 15 yarışmacıları yapının 120. katını ziyaret etmişlerdir. The Amazing Race Australia yarışmasının ikinci sezonunda ise binanın helikopter pisti durak yeri olarak kullanılmıştır.

3. THE DUBAİ MALL
www.obiturizm.com.tr_thedubaimallNormalde gezilecek yerler listelerimize alışveriş merkezleri koymama taraftarıyım ama söz konusu yer Dubai olunca bu kuralı biraz esnetmek gerekiyor. The Dubai Mall, dünyanın en büyük alışveriş merkezi. 2009 yılında çılan alışveriş merkezinde şu an 635 adet mağaza bulunuyor. Yani gezerken kaybolmanız garanti. Alışveriş merkezindeki fiyatlar konusunda yorum yapamam ama Türkiye’de bulunmayan birçok ünlü markanın mağazasını burada bulabilirsiniz. Eğer burada ciddi bir alışveriş yapmayı planlıyorsanız gezinizde 2 akşamı buraya ayırabilirsiniz. AVM dönüşünde taksi kullanacaksanız en alt katta yer alan taksi merkezine gitmeyi unutmayın.

4. DUBAİ MÜZESİ
www.obiturizm.com.tr_dubaimuzesiDubai Müzesi restore edilen El Fahidi Hisarı’ndadır. 1787’de inşa edilen El Fahidi Hisarı bölgeyi istila etmek isteyen güçlere karşı kullanılmıştır. 1971’de müze haline getirilmiştir. Müze, Dubai Kültür ve Sanatlar Kurumuna bağlı olup bu kurum tarafından yönetilmektedir. Müzede Dubai’nin tarihsel ve kültürel mirası hakkında geniş bir koleksiyon sergisi yapılmaktadır. MÖ 3. yüzyıldan günümüze kadar bölge ve insanı hakkında hologram gösterimleri, dokunmatik sergiler ve bilgilendirme sunumlarıyla ziyaretçilere açıklamalar verilmektedir. Müze çalışma saatleri Cumartesi’den Perşembe’ye bu günler için 8:30-20:30; Cuma günü için 14:00-20:30 arasıdır.

5. MADİNAT JUMEİRAH
www.obiturizm.com.tr_madinatjumeirahDubai’nin en güzel yerlerinden biri olan Madinat Jumeirah, şehrin simge yapısı Burj Al Arab’ın hemen yanında yer alıyor. Burası şehrin eski yerleşim yeri olan Bastakiya’nın rüzgar kulesi evlerinden ilham alınarak inşa edilmiş güzel bir çarşı. Başta turistik hediyelikler olmak üzere çeşitli antika eşyaları, el yapımı ürünleri çarşı genelinde bulabilirsiniz. Çarşısının sahile bakan bölümünde birbirinden güzel restoran ve kafeler yer alıyor. Bunun dışındaJumeirah Mina A’Salam ve Jumeirah Al Qasr adında iki de otel bulunuyor.

6. PALM JUMEİRAH
www_obiturizm.com.tr_palm_jumeirahDubai gezilecek yerler listemizde birçok olağanüstü proje yer alıyor. Bunlardan en büyük olanı ise Palmiye Adaları adı verilen proje. Toplam 3 adadan oluşan Palmiye Adaları’ndan biri olan Palm Jumeirah Adası, Dubai kıyı şeridinde, denizin doldurulması ile oluşturulmuş bir kara parçası. Atlantis Hotel başta olmak üzere 30’a yakın işletmeyi kapsayan Palm Jumeirah, uzaydan bile görülebilen olağanüstü bir proje. Ada üzerindeki evlerden birine sahip olmak Araplar ve ünlüler için bir zenginlik ve prestij göstergesi. Bana göre turistik olarak çok gezilecek yer yok ama atlayın taksiye, ada çevresinde kısa bir tur atıp gezinize devam edin.

7. JBR WALK & DUBAİ MARİNA
www_obiturizm.com.tr_dubaimarinaDubai özellikle yaz aylarında aşırı sıcak bir yer. Bu yüzden Dubai gezilecek yerler listemiz genellikle hep kapalı mekanlardan oluşuyor. Eğer akşam saatlerinde yani hava bir nebze serinlediğinde yürüyüş de yapabileceğiniz JBR Walk ve Dubai Marina’yı tercih edebilirsiniz. Palmiye Adası’nın biraz ilerisinde yer alan gökdelenler sizi adeta Manhattan’da geziyor gibi hissettirecek. Dünyanın uzun burgulu gökdeleni de bu bölgede yer alıyor. JBR ya da tam adıyla Jumeirah Beach Residence, birçok mağaza ve restorandan oluşan güzel bir yürüyüş yolu. Buradaki sahilde dev bir açık hava sineması var. Bölgede yürüyüş ve alışveriş yapabilir, güzel restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz.

8. JUMEİRAH CAMİİ
www.obiturizm.com.tr_jumeriahcamiiDubai’nin en güzel camilerinden olan Jumeirah Camii, 1975 ile 1978 yılları arasında Fatimi tarzında inşa edilmiş. Dubai’nin en çok fotoğraflanan yapılarından olan cami, Müslüman olmayanların ziyaret edebilecekleri tek cami olma özelliği ile dikkat çekiyor. Müslüman olmayanlar için haftanın belli günleri camide rehberli turlar düzenleniyor.

Sohbete başlayabilirsiniz
Web Design BangladeshBangladesh online Market